מגזין קניות ושופינג כרטיס אשראי אבד או נגנב - מה עושים?

חברות ויזה, ישראכרט אובדן כרטיס אשראי - כיצד לנהוג?

3637 גולשים היו כאן שתפו מאמר:
חברות ויזה, ישראכרט אובדן כרטיס אשראי - כיצד לנהוג?

איבוד כרטיס אשראי - פיזי

במקרה זה מה שעליכם לעשות הוא למהר ולצלצל למוקד האשראי אליו שייך הכרטיס (פעילות המוקד הזה הינה 24 שעות ביממה) ולחסום אותו זמנית עד למציאתו, במידה ולא מצאתם אותו תהיו מוכרחים לבטלו שמא הוא נמצא ביד זרה הממתינה לפתיחתו, במצב זה תנפיק לכם חברת האשראי כרטיס בעל ספרות שונות לחלוטין, תוקף אחר וספרות חדשות בגב הכרטיס. את העברת הוראות הקבע מהכרטיס הישן תוכלו לבצע או בכוחות עצמכם (- במידה ויש לכם סבלנות לזה..) המעלה שבאפשרות הזו היא העברה מיידית במערכות חברות הגבייה, לעומת האפשרות השניה שגם היא ניתנת כחלק מהשירות של חברת האשראי והיא העברת הוראות הקבע על ידם, כאשר תבחרו באפשרות זו תצטרכו להמתין כחודשיים או שלוש עד להשלמת ההעברה האחרונה. כמובן שבזמן זה הכרטיס לא יהיה פעיל לפעולות חדשות ויהיה חסום לגמרי מלבד המשך קיום הוראות הקבע.

גניבת כרטיס אשראי - פיזית או וירטואלית

בעולם המודרני שחלק גדול מהקניות נעשות דרך המדיה הדיגיטלית ורוב רובם של השאר מתבצעות על ידי כרטיסי אשראי או במסירה טלפונית או בהעברת גיהוץ במכשיר בית העסק. חשוף כרטיסכם לעינים העלולות להתברר כעויינות, אם זה עיני האקרים שמעולם לא שמעתם על מיקומם והם בקלות יכולים לחשוף נתוני אשראי והמסתעף אליו מאתרים שאינם מאובטחים כראוי, ואם זה עיני אותו נציג טלפוני שלעיתים יכול להיות אדם שאם הייתם פוגשים פנים מול פנים לא הייתם מעיזים לחשוף בפניו פרטים כל כך אישיים, על אחת כמה וכמה לא את פרטי הארנק הממוחשב שלכם. כאשר בדרכים אלו או אחרות נופלים פרטי התשלום באשראי שלכם לידים זרות כספכם נתון לסיכון של עסקאות שלא בטוח שתשימו לב בכלל לשילובם ברשימה הארוכה שנשלחת לכם בדו"ח בסוף חודש, אא"כ אתם עירניים מספיק לעקוב בתדירות תכופה אחר פעילותכם השוטפת.

התערבות החוק לטובת מאבד או נגנב הכרטיס

החוק מעניק הגנה ללקוחות האשראי מפני עסקאות בלתי מורשות על ידם, עד כדי פטור מנשיאה בעול הנזק הכספי הנגרם מכך, לשם כך נדרש הלקוח לעמוד בקרייטריונים ובתנאים שקבע החוק כדלהלן:

ההודעה המיידית לחברת האשראי תמנע הפסד בלתי מוגבל

החוק קובע כי מהרגע בו הודיע הלקוח על אובדן כרטיס האשראי הוא נקי מכל חיוב שיבוצע בכרטיס, ולכן לפני שמתחילים לחשוב על פנייה למשטרה ולגופי ביון מומלץ לא לאבד את הרגעים הראשונים ולמהר ולדווח על כך לחברת האשראי (המפעילה מוקד מיוחד לכך 24 שעות ביממה כאמור). במידה ולא דיווחתם מיידית על אובדן הכרטיס יתכן שתחוייבו בסך 75 ש"ח + תוספת של 30 ש"ח ליום מהמועד שנודע לכם על האובדן ועד יום ההודעה לחברת האשראי, באופן זה לא תחוייבו בסכום העולה על 450 ש"ח אילו הודעתכם היתה בתוך 30 יום מהיום בו נודע לכם על כך. חשוב לציין שחברת האשראי תחייב אתכם בסכומים אלו רק אילו הם נמוכים מהעיסקאות שבוצעו מיום הגניבה, במקרה שנגנב סכום העולה על סכומים אלו קיימת אפשרות שתחוייבו על סכומי העסקאות שבוצעו.

מתי מאבד כרטיס האשראי אינו מוגן על ידי החוק?

כאשר השימוש בכרטיס נעשה בידיעתו של בעל הכרטיס הוא אחראי לישא בתוצאות ובמחיר של כל העיסקאות שבוצעו, כמו כן אילו יתברר הדבר כמירמה שיזם בעל הכרטיס להביא לידי זניחת פרטי האשראי, הדבר נחשב לגרימת גניבה מתוכננת ותחייב את בעל הכרטיס לישא בתוצאות. באופן זה יחוייב בעל הכרטיס למפרע אילו הוא כבר זוכה בסכום ולאחר חקירה נמצא שיש לו יד בגניבה.

לסיכום: איבדתם כרטיס אשראי? אל תתמהמהו - מהרו והודיעו על כך לחברת האשראי ותעדו לעצמכם את ההודעה ליתר בטחון.